Sněhuláci pro Afriku

Poslední tečka... V textu naleznete odkaz na film, který nám organizátoři posílají, jako cenu útěchy" - tak se třeba podívejte, pokud budete mít chuť.

Milí patroni,

snad už bude jaro v plném proudu, a tak se hlásím s poslední tečkou za letošním ročníkem Sněhuláků pro Afriku. Ještě jednou Vám všem patří velké díky za podporu, kterou jste nám dali, nelehké situaci navzdory. Děkujeme za všechny postavené sněhuláky, kreativní díla, videa a v neposlední řadě i za finanční dary, které jste nám poskytli.
Jak tento ročník vypadal?
ČR jsme zaplavili společně 2048 sněhuláky z různých materiálů, ale díky úžasné zimě se tentokrát podařili hlavně ze sněhu :-). Zapojilo se 1384 dětí/studentů a celkově jsme vybrali pro nás neuvěřitelnou částku 73 413 Kč.
Rok 2020 nám v projektu přinesl cestu, o které jsme netušili. Měli jsme předem naplánované aktivity, které se neudály, a nebylo ani pro koho, neboť značnou část roku i gambijské děti byly mimo školu. Do té se vrátily až od listopadu 2020.
Nyní tamní děti do školy chodí, některé opět jezdí na kolech od českých i slovenských dárců. Díky gambijskému koordinátorovi se daří znovu rozhýbat jak školní projekt - v partnerských školách, tak i podprojekt výcviku cyklo oprav a začleňování zaučených mechaniků do partnerských škol a zejména i pomoc v jejich lokálních cyklo workshopech, kde absolventi výcviku najdou práci a nebo jsou schopni si i svůj cyklo workshop otevřít.
Během dubna doplul do Gambie kontejner s koly a cyklo materiálem z ČR. Tato kola rozdělíme postupně do 5-7 partnerských škol, ve vnitrozemí v okolí krajského města Janjangbureh. Zde Kola pro Afriku mají nejvíce aktivit. Tato doručená kola bude potřeba seskládat. Před rokem 2020 jsme měli připraveno seskládání kol přímo se školáky ve školách. Je to velký posun od toho, kdy dříve byla kola zcela připravena z ČR, ovšem ukazuje se mnohem lepší řešení, aby se do projektu co nejvíce aktivně zapojovali i místní, včetně školáků. Vzniká tím vztah, větší péče o dar … mnoho dobrého.
Píši to proto, abych Vám ukázala blíže naši činnost a kroky, které nyní v Gambii plánujeme a čeho jste také díky Vaší pomoci součástí. Za Vaše finanční dary jsme nakoupili nářadí na seskládání kol (toto nářadí následně zůstane ve školách), které postupně v květnu a červnu budou školáci využívat spolu s mechaniky. Ti je naučí si kolo poskládat a rozumět mu natolik, aby předcházeli větším opravám na kole a některé dokázali opravit sami. Věříme ve vztah, který si žák při skládání svého kola vytvoří. Díky novým součástkám, které prodlužují životnost kola, také přistupujeme nově k následnému vlastnictví kola. Podmínkou je dokončená školní docházka.
Děkujeme Vám, že společně můžeme podporovat děti na jejich cestě ke vzdělání, větší zodpovědnosti a následně i jejich samostatnosti.
Letos jsme avizovali dárek pro všechny, kteří se naší benefiční akce zúčastnili. A co že to vlastně je?
U Asociace filmových klubů jsme vyřídili možnost distribuce krásného dokumentuCesta do školy, čtyři děti, čtyři osudy, jediný cíl - budoucnost (volně ke spuštění na uvedeném odkazu), který ukazuje životy dětí v odlišných kulturách a jejich cestu do školy. Dokument odpovídá na otázky, proč je naše společná rozvojová pomoc do Gambie důležitá a hodnotná.
Věříme, že Vám film bude dobrou předlohou pro možnou komunikaci o pomoci rozvojovému světu a dětem. Těšíme se na další již 10.ročník Sněhuláků pro Afriku a doufáme, že nás zima opět podpoří a aktivity s dětmi/studenty budou již v pohodovějším režimu.
Děkujeme Vám a přejeme krásné jaro, léto, podzim a na viděnou v zimě :-)
Petra Mičková
Ředitelka / Director
Kola pro Afriku o.p.s. / Czech bikes for Gambian Schools